Az ATLS (Advanced Trauma Life Support) évi rendes találkozója és közgyűlése

Tisztelt Traumatológus Társaság Elnöke!

2010 október 2-4-e között került megrendezésre az ATLS (Advanced Trauma Life Support) évi rendes találkozója és közgyűlése.

Az első napon, a tavasszal, az izlandi vulkán-kitörés miatt elmaradt európai ATLS találkozóra is sor került. A találkozó színhelye Washingtonban, az Amerikai Egyesült Államokban volt. A magyarországi ATLS teamet Várkonyi Edina ATLS koordinátor és prof. dr. Varga Endre, mint a magyarországi ATLS team vezetője képviselte.

Az elismerés Washingtoni átadása, <br>Will Chapleau (ATLS Manager), <br>Dr. John Kortbeek (ATLS International Director),<br> Dr. Endre Varga (ATLS-Hungary), <br>and Dr. Karen Brasel (ATLS Committee Chair)

(Nagyításhoz kattintson a képre)
A találkozón hazánk, a Magyar Traumatológus Társaság, valamint az ATLS képzéssel foglalkozó hazai csapat kitüntető elismerésben részesült (Európából egyedül) az American College of Surgeons-től (Amerikai Sebészkollégiumtól). Az Amerikai Sebészkollégium, Traumatológiával foglalkozó Bizottsága (Commitee on Trauma) méltatta azt a munkát, mellyel hozzájárultunk az ATLS képzés magyarországi bevezetéséhez, elterjesztéséhez és rendszeressé tételéhez az elmúlt 5 esztendőben. Mindebben a munkában az oroszlánrészt vállaló magyarországi ATLS team minden tagját illeti meg kiemelt köszönet.

A kitüntetés név szerint a Magyar Traumatológus Társaságnak szól, amely a bevezetés idején a megvalósítás hazai befogadását alapozta meg. Mindezzel egy olyan feladatot vállalt magára, mellyel a korszerű sérültellátás első órájának problémakörét fókuszáltan igyekszik tanítani. A MTT egy olyan képzés mellett tette le a szavazatát, mely a világ igen sok országában báziskövetelmény a sérültellátás végzők körében.

Az elismerés azonban, a Szegedi Tudományegyetmnek is szól, nevezetesen prof. dr. Szabó Gábor volt rektor úrnak, aki a bevezetés idején döntő-meggyőző-szerepet vállat, továbbá prof. dr. Pál Atilla centrumelnök úrnak, prof. dr. Benedek György volt dékán úrnak, prof. Simonka János Aurél, tanszékvezető egyetemi tanárnak, akik a folyamatos képzés lehetőségeit biztosították.

Ezen alkalomból szeretném megköszönni – név szerint egyenként nem említve – mindazok hihetetlen, önzetlen, lelkes segítségét akik az elmúlt 5 évben munkánkat önkéntesként segítették.

Az ATLS elterjedtsége a világban

Látható, hogy Magyarország 2005 óta vesz rész az ATLS skill képzésben, megelőzve jó néhány nyugat-európai országot és teljes keleteurópát.

A 3 napos program sok munkával telt, melynek döntő többségét a 2012-ben megjelenő ATLS 9. kiadásának korrekciója, illetve a változtatással kapcsolatos javaslatok befogadása történt meg. Ebben a munkában komoly szerepet kaptunk a következő évre, medencesérülésssel, torso-traumával kapcsolatos javaslatainkat egyöntetű egyetértéssel fogadták be.

Nagy örömmel és büszkeséggel fogadtuk ezen elismeréseket, remélve, hogy a jövőben is hasonló támogatottsággal és lelkesedéssel tudjuk ATLS okató munkánkat végezni.

Az MTT elismerése az <br>American College of Surgeons- től

Őszintén remélem, hogy az ATLS képzés csak egy kezdeti program, azon “skill” képzési rendszerek bevezetésében, melyek ma a világ fejlett részében egyre gyakrabban megjelennek. (ATCN- Advanced Trauma Course for Nurses nővérképzés, TEAM – Trauma Evaluation and Management – orvostanhallgatók képzésére, ATOM- Advanced Trauma Operative Management – penetráló sérülések ellátására, ASSET Advanced Surgical Skills for Exposure in Trauma – baleseti sebészeknek, RTTDC – Rural Trauma Develompent Course – Trauma ellátás “vidéki” körülmények között, DMEP – Disaster Management and Preparedness Course – katasztrófaellátás körülményeire felkészítő tanfolyam, stb.)

Remélem, hogy ezen rendszerek hamarosan nemcsak néhány lelkes kolléga álmai szerint valósulnak meg, hanem kötelező jelleggel a megfelelő szakmák törzsképzési anyagába is beépülnek.

Köszönöm sponzoraink támogatását, hiszen nélkülük soha nem jöhetett volna létre a magyarországi ATLS képzés.
Őszinte köszönetemet fejezem ki a MTT akkori és jelenlegi vezetésének, abban a felismerésben, hogy e program megvalósulását támogatták.

Üdvözlettel,
Prof. Dr. Varga Endre
ATLS-Hungary Chair
SZTE Tramatológiai Klinika