Musculoskeletalis eredmények felmérése és módszerei – AO kézikönyv

Számtalan olyan (objektív vagy a betegek elégedettségét összegezni kívánó) módszer áll rendelkezésre, amelyekkel a klinikusok felmérik páciensek állapotát, gyógyító beavatkozásaik kimenetelét, majd előadásaikon, közleményeikben ezekre hivatkozva határozzák meg az eredményeket. A különféle (sikeresnek vagy sikertelennek minősített) beavatkozások érdemi összehasonlítását ez a sokszínűség rendkívül megnehezíti.

| Magyar Traumatológia, Ortopédia, Kézsebészet, Plasztikai Sebészet 2005 ;48(2):188-188   Magyar Traumatológus, Ortopéd, Kézsebész, Plasztikai Sebész Társaság – MATROKPLASZT Folyóirat Alapítvány
E kézikönyv szerzői több mint 150 felmérési módszert gyűjtöttek össze, amelyekből például a szakmai figyelem középpontjában álló csípőízületre 22, a térdre pedig 26 vonatkozik.A könyv felépítése példás. Az első 34 oldalon, öt fejezetre osztva szemléltetik a kiadvány céljait, módszertanát, szerkezetét, számos folyamatábrával szemléltetve saját munkájuk irányelveit és részleteit. Ezután négy általános mozgásszervi felmérési módszert értékeltek, majd sorra vették, szemléletes színkóddal is elkülönítve az összes felső és alsó végtag ízületet. (A gerinc kimaradt, nyilván bonyolultsága miatt nem vállalkoztak ennek befoglalására).

A felmérési metodikák, kérdőívek, funkcionális indexek mindegyikét (az irodalomban feltalálható eredeti forrás közlése mellett) hat szempontból osztályozták: Milyen adatok lényegesek, a felmérő rendszer milyen kérdéseket foglal magába, hogyan történik a kimeneteli eredmények osztályozása, a klinikus vagy a beteg tölti fel adatokkal, mennyire tekinthetők a kapott adatok reálisnak, mekkora populáción volt a módszer értékelve. Minden metodikának feltüntették a típusát, tartalmát (kördiagram formájában), a pontozási rendszerek részleteit, validáltak, és pontokkal értékelték a metodikai rendszereket és a klinikai felhasználhatóságot. A teljes értéket 0-10 közötti pontszámmal honorálták, amelyet grafikus formában, minden módszer végén, a könyv páratlan oldalain tüntettek fel, kitűnő áttekintést téve ezzel lehetővé.

A 7-8. fejezetben igyekeznek tanácsot adni a klinikusnak, hogyan válasszon módszert saját eredményei interpretálásához. A 9. fejezet a használt rövidítéseket, a 10. a definíciókat listázza. Végül a 11. fejezet a feldolgozott felmérési metodikák neveit tartalmazza abc sorrendbe szedve.

A kézikönyv előrelépést tesz lehetővé a klinikai eredmények összehasonlítható értékelésének irányába. Ez minden klinikus és ugyanakkor az egészségügyi szolgáltatást finanszírozó szervezetek, biztosítók, valamint nem utolsó sorban a páciensek fontos érdeke.

A kiadvány tartalomjegyzéke megtekinthető az alábbi helyen:

http://www.aopublishing.org/handb_musculoutcome/prod_musculoutcome.htm

Megjelent: Suk, Michael; Hanson, Beate P.; Norvell, Daniel C.; Helfet, David L.: Musculoskeletal outcome measures and instruments – AO handbook; Stuttgart, New York, Thieme. 2005. 443 p. Ára: 79.95 €

Vajda, A.